Jak pečovat o látky se sítotiskem


Ruční tisk na lněném plátně mi dovoluje vyjádřit se výtvarně i na mnohem větších plochách, než jsem byla zvyklá. Myslela jsem si, že si nikdy netroufnu. Teď už vím, že jde jen o to udělat první krok, odmotat z role první metr a prostě to zkusit.


Na látky nyní tisknu těmito třemi technikami: sítotiskem, otiskem, modrotiskem. Každá z těchto technik vyžaduje trochu jiný přístup a přece se mohou prolínat a vzájemně doplňovat.


Různé techniky ručního tisku také vyžadují různý způsob údržby. Jak pečovat o takovou látku se sítotiskem?
 

Sítotisk

Tisk se provádí protlačením barvy skrz sítovinu, na které je vysvícený váš motiv. Barva projde protlačením skrz nenasvícená místa a je na látce krásně rovnoměrně rozprostřená. Po důkladném zaschnutí se barvy ještě tepelně zafixuji.

IMG_20170227_120121


Čistě přírodní barvy, které nyní pro autorský tisk používám, doporučuje výrobce barev prát na 40 – 60°C. Já ještě potištěný výrobek otáčím před praním na ruby a používám šetrné prací prostředky bez bělidel. Nejlépe mýdlový sliz nebo mýdlové vločky z české mýdlárny, které přikládám ke každé objednávce.


Dobré je také nedávat potištěný len do velmi naplněné pračky, aby se při praní nepolámala jeho vlákna. Výsledkem by byly nepěkné přehyby na látce.

 

Používejte šetrné prací prostředky, které neobsahují bělidla. Můžete si vyrobit vlastní ekologický prací prostředek - mýdlový sliz ze sody na změkčování prádla a nastrouhané kostky mýdla s jelenem.


Látky potištěné technikou sítotisku můžete bez obav žehlit přes motiv na tolik stupňů, kolik vyžaduje použitý materiál. Já obvykle tisknu na len, nebo bavlnu. Nedoporučuji ale používat sušičku.


Kdybyste se chtěli naučit sítotisknout můžete se domluvit s kamarády a přihlásit se na skupinový kurz SÍTOTISKU. Ráda vás celým procesem vzniku sítotiskové šablony provedu.

V příštím článku se dozvíte, jak pečovat o látky s modrotiskem.