Jak pečovat o látky s modrotiskem

Modrotisk

Tato technika ručního tisku na látku, kdy se nejprve na bílém plátně vykrývají speciálním tiskařským krytem motivy a po důkladném proschnutí se látka teprve barví zastudena v indigové lázni, má při následné údržbě svá specifika, která uvádím v doslovném přepisu přímo z jihomoravské modrotiskové dílny Jochových:


„Modrotisk při několika prvních praní pouští. Tím však dochází pouze k odstranění barviva, které neproniklo až k vláknům látky a zůstalo na povrchu. Odstín modré při tom zůstane nezměněn. Není třeba se ani obávat, že by se bílý vzor při praní zabarvil. Výrobky je vhodné zpočátku alespoň třikrát prát samostatně, dále se už modrotisk chová jako ostatní přírodní tkaniny a není třeba mu věnovat výraznější péči. Doporučujeme prát při 40°C, máchat ve vlažné vodě a žehlit mírně vlhký.“


Žehlení modrotiskového plátna zavlhka zvýrazní jeho krásnou temně modrou barvu. Pro modrotisk používám většinou bavlněné plátno, ale oblíbila jsem si i len, který má po obarvení džínový vzhled. Žehlení plátna bavlna / len na příslušné stupně.

 

Víc o technice modrotisku v TOMTO BLOGU.


Zajímá vás tradiční modrotisková techniky? Můžete se domluvit s kamarády a přihlásit se na skupinový kurz MODROTISKU, kterému předchází výroba vlastních razítek.

 

A v příštím článku se dozvíte, jak pečovat o látky s otiskem. Tedy s takzvaným tiskem z ruky.

 

IMG_20171113_190652